Szanowni Państwo,
w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo informujemy, że w naszym przedszkolu opracowane i wdrożone zostały procedury związane ze zwalczaniem, zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID-19.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi. Znajdziecie je Państwo poniżej.
Wspólne respektowanie ich z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo.
Pozdrawiamy, zespół Przedszkola Gminnego w Jaczowie
ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA GMINNEGO W JACZOWIE OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2020 ROKU W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
- Przedszkole jest czynne w godzinach od 06:00 do 16:00.
- Prosimy o przyprowadzanie dziecka/dzieci do godziny 8:15.
- Odbieranie dzieci jest możliwe od godz. 14.15. Istnieje możliwość przyprowadzenia/odbioru dziecka w innych godzinachpo wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu w placówce.
- Liczebność grup jest zależna od powierzchni sali do zabaw i wypoczynku, w grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci.
- Grupy będą przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
- Zobowiązuje się rodzica, opiekuna prawnego, w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola do podpisania:
- Oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i nieprzebywaniu żadnego członka rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących na kwarantannie;
- Oświadczenia o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do przedszkola, jak i dowożeniem dziecka do instytucji;
- Zgody na mierzenie temperatury ciała dziecku.
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dziecko do przedszkola przyprowadzane/odbierane jest przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
- Zabrania się przynoszenia przez dzieci zabawek lub innych przedmiotów pochodzących z domu.
- Komunikacja z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka jest możliwa poprzez środki telekomunikacyjne oraz drogą elektroniczną dostępną na stronie internetowej przedszkola. W wyjątkowych przypadkach dyrektor może zorganizować rodzicom/ opiekunom możliwość bezpośredniej rozmowy z zachowaniem szczególnych środków ostrożności w czasie spotkania.
- Rodzice/opiekunowie przyprowadzając i odbierając dziecko do/z placówki, muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący 1,5 m.Obowiązuje zasada wprowadzania i odbierania dziecka na teren placówki w wyznaczonym miejscu, z zachowaniem zasady 1 rodzic/opiekun z dzieckiem/dziećmi w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłonięte usta i nos, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przed wejściem na teren placówki). Przebywanie na terenie placówki rodziców/opiekunów będzie możliwe tylko w określonych miejscach i zgodne z organizacją pracy placówki.
- Dyrektor wyznacza osoby dyżurujące w szatni podczas przyjmowania i odbierania dzieci.
- Osoby wyznaczone do przyjmowania dzieci zobowiązane są do zmierzenia dziecku, rodzicowi/opiekunowi temperatury ciała. Po przyjęciu dziecka do placówki, należy dopilnować, aby dzieci umyły dłonie wodą z mydłem.
- Dzieci będą korzystać z przedszkolnego placu zabaw zgodnie z harmonogramem, który uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
- Wyjścia poza teren placówki, na spacery lub wycieczki odbywać się mogą przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
- Zobowiązuje się nauczycieli, pracowników do przestrzegania zasad prawidłowego mycia rąk i nadzorowania dzieci podczas tej czynności, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem, po jedzeniu, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Przy organizacji żywienia w placówce szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Naczynia wielorazowe oraz sztućce należy wyparzać w wyparzarce.
- Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i zasad higieny podczas podawania dzieciom napojów oraz posiłków. Posiłki spożywa się w swoich salach.
- Zaleca się dezynfekowanie powierzchni dotykowych, takich jak; poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach zajęć i pomieszczeniach do spożywania posiłków. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Codziennie w godzinach porannych należy dezynfekować urządzenia na placu zabaw, w przypadku gdy dzieci będą z niego korzystać, środkiem do tego przeznaczonym. W sytuacji, gdy plac zostaje wyłączony z użytkowania należy zabezpieczyć go taśmą. Z sal przedszkolnych należy usunąć wszelkie zabawki i sprzęty, których nie ma możliwości częstego i bezpiecznego dezynfekowania (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze, itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Dyrektor zobowiązany jest do wyznaczenia i przygotowania pomieszczenia (wyposażonego w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować dziecko w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. Proces zgodny z procedurą postępowania na wypadek zaobserwowania objawów chorobowych u dziecka.
- Dyrektor zobowiązany jest do umieszczenia w łatwo dostępnym miejscu numerów telefonów do: organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych (szpital z oddziałem zakaźnym).
- Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego dyrektor jednostki systemu oświaty po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, może częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę tej jednostki oraz ustalić sposób realizacji jej zadań, w tym sposób realizacji zawieszonych zajęć – z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
P R O C E D U R A PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA/DZIECI NA CZAS ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO OBOWIĄZUJĄCA W PRZEDSZKOLU GMINNYM W JACZOWIE W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID – 19
CEL PROCEDURY:
określenie szczegółowych obowiązków rodziców i nauczycieli podczas przyprowadzania do przedszkola i odbierania z przedszkola dzieci przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę, w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom na terenie przedszkola w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
ZAKRES OBOWIĄZYWANIA PROCEDURY:
zasady postępowania rodziców oraz nauczycieli i pracowników przedszkola w czasie przyprowadzania dziecka do przedszkola oraz jego odbioru od nauczyciela/osoby wyznaczonej przez dyrektora w okresie zagrożenia epidemicznego
UCZESTNICY POSTĘPOWANIA: nauczyciele, rodzice/prawni opiekunowie, pracownicy przedszkola.
ZASADY POSTĘPOWANIA RODZICÓW W PROCEDURZE PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA/DZIECI Z PRZEDSZKOLA
- W związku z zapobieganiem COVID-19 i dbaniu o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, rodziców oraz pracowników organizacja przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola odbywać się będzie zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego.
- Przyprowadzanie i odbiór dziecka/dzieci odbywać się będzie wejściem głównym budynku przedszkola od ul. Smardzowskiej 1
- Tylko zdrowi rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione przyprowadzają do przedszkola dziecko i odbierają je z przedszkola.
- Dla dobra i w trosce o zdrowie osób starszych rekomenduje się, aby dzieci nie przyprowadzały i nie odbierały osoby po ukończeniu 60 roku życia.
- Zaleca się, by dziecko przyprowadzane i odbierane było najlepiej przez rodziców (prawnych opiekunów) lub maksymalnie dwóch członków rodziny.
- Rodzice (prawni opiekunowie) odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola. Zobowiązani są do ścisłego stosowania obowiązujących w przedszkolu procedur postępowania określonych zaleceniami Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na czas pandemii koronawirusa COVID-19.
- W celu uniknięcia dużego zgromadzenia osób na terenie placówki do przedszkola dziecko jest przyprowadzane i odbierane tylko przez jedną osobę.
- W sytuacji gdy w przedszkolu w miejscu przeznaczonym do przyprowadzania i odbierania dzieci przebywa maksymalna dozwolona ilość osób, kolejne osoby zobowiązane są do ustawienia się w kolejce na zewnątrz budynku z zachowaniem odległości 2 metrów.
- Rodzice (prawni opiekunowie) muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak i przebywania w budynku przedszkola.
- Rodzice (prawni opiekunowie) przyprowadzają dziecko o ustalonej godzinie, pozostawiając je pod opieką nauczyciela/pracownika przedszkola oraz odbierają dziecko w ustalonym czasie od wyznaczonego nauczyciela/pracownika przedszkola.
- Rodzice (prawni opiekunowie) bądź inne upoważnione osoby odpowiedzialni są za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są zmierzyć dziecku temperaturę.
- Rodzice (prawni opiekunowie) przyprowadzają do przedszkola dziecko zdrowe — bez objawów chorobowych do godz. 8.15.
- Rodzice (prawni opiekunowie) odbierając dziecko wywołują je przez domofon. Pracownik przedszkola dopilnuje, by dziecko przygotowało się do wyjścia i przekaże je rodzicowi w wyznaczonym miejscu.
- Niedopuszczalne jest przysłanie do przedszkola dziecka, jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do przekazania nauczycielowi istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka.
- Przy przyprowadzaniu dziecka do przedszkola, rodzice (prawni opiekunowie) sprawdzają, czy dziecko nie zabrało do przedszkola jakichkolwiek przedmiotów i zabawek.
- Przy odbieraniu dziecka z przedszkola, rodzice (prawni opiekunowie) sprawdzają, czy dziecko nie zabrało z przedszkola jakichkolwiek przedmiotów i zabawek.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przypominać dziecku podstawowe zasady higieny takie jak: niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są posiadać na dłoniach rękawiczki ochronne oraz indywidualną ochronę nosa i ust przed każdorazowym wejściem do budynku przedszkola.
- Rodzice (prawni opiekunowie) każdorazowo przed wejściem do budynku przedszkola obowiązkowo dezynfekują ręce płynem dezynfekującym.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są poddać dziecko badaniu temperatury ciała po wkroczeniu na teren przedszkola. W przypadku wystąpienia gorączki dziecko nie będzie mogło pozostać w przedszkolu. Rodzic (prawny opiekun) bezwzględnie zobowiązany jest zabrać dziecko ze sobą i sprawdzić stan jego zdrowia w domu poprzez kontakt z lekarzem.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przekazać dziecko wyznaczonemu pracownikowi przedszkola, który zaprowadzi je bezpośrednio do sali, w której przebywa nauczyciel oczekujący na dziecko. Nie ma możliwości wejścia rodzica(prawnego opiekuna) na salę, gdzie przebywają dzieci.
- Po przejęciu dziecka przez pracownika przedszkola rodzice (prawni opiekunowie) natychmiast opuszczają budynek przedszkola.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przekazywać nauczycielowi aktualne telefony kontaktowe.
- Niniejsze zasady dotyczą również innych osób przyprowadzających i odbierających dziecko do i z przedszkola, upoważnionych do tego przez rodziców (prawnych opiekunów).
- Zabrania się pozostawiania na terenie przedszkola rowerków, hulajnóg, wózków itp.
ZASADY ODBIORU DZIECI Z PRZEDSZKOLA
- W momencie odbioru dziecka rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są stosować zasady zabezpieczenia siebie w indywidualną ochronę nosa i ust oraz rękawiczki lub zdezynfekować ręce.
- Po wywołaniu przez domofon dziecko wydawane jest rodzicom (prawnym opiekunom) przez wyznaczonych pracowników.
- Nie ma możliwości odbioru dziecka przez rodziców (prawnych opiekunów) bezpośrednio z sali.
- Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców (prawnych opiekunów) bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione.
- Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczyciela lub osoby pełniącej dyżur w szatni.
- Osoba upoważniona zobowiązana jest posiadać na dłoniach rękawiczki ochronne oraz indywidualną ochronę nosa i ust przed każdorazowym wejściem do budynku oraz znać zasady zachowania bezpieczeństwa podczas odbierania dziecka przedszkola.
- Odbioru dziecka z przedszkola mogą dokonać wyłącznie osoby pełnoletnie.
Za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez osobę upoważnioną przez rodziców (prawnych opiekunów) odpowiedzialność ponoszą wyłącznie rodzice (prawni opiekunowie). - Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców (prawnych opiekunów) bezpośrednio nauczycielowi w formie ustnej lub pisemnej. Osoba ta zobowiązana jest posiadać na dłoniach rękawiczki ochronne oraz indywidualną ochronę nosa i ust przed każdorazowym wejściem do budynku, a także znać zasady zachowania bezpieczeństwa podczas odbierania dziecka przedszkola.
- Po odebraniu dziecka rodzic (prawny opiekun osoba uprawniona przez rodziców) zobowiązany jest do niezwłocznego opuszczenie terenu placówki.
- Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica (prawnego opiekuna) zgłoszoną telefonicznie.
- Dziecko z przedszkola nie zostanie oddane osobie, której stan wskazuje, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie). W takim przypadku nauczyciel informuje dyrektora o zaistniałej sytuacji oraz wzywa drugiego rodzica (opiekuna prawnego) dziecka lub osobę upoważnioną do odbioru dziecka. Dyrektor może zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli jest to niemożliwe, dyrektor (lub nauczyciel) ma prawo wezwać policję.
ZASADY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA W PROCEDURZE PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
- Nauczyciel odpowiada za zdrowie i życie powierzonego jego opiece dziecka,
a w przypadku narażenia jego zdrowia lub bezpieczeństwa ponosi pełną odpowiedzialność dyscyplinarną. - Nauczyciel podczas przyprowadzania dziecka do przedszkola przyjmuje dziecko (prawnych opiekunów) do godz. 8.15.
- Nauczyciel reaguje natychmiast na wszelkie dostrzeżone sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie zdrowia lub bezpieczeństwa ich samych i innych dzieci.
- Nauczyciel dba o to, by dzieci przychodzące do sali nie podchodziły do innych osób przebywających w pomieszczeniu na odległość mniejszą niż na dwa metry.
- Nauczyciel odpowiada za to, by dzieci, które już weszły do sali, nie wychodziły z niej samowolnie, bez powodu i dozoru podczas dnia oraz by nie wychodziły samowolnie do szatni.
- Nauczyciel przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie
i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców (prawnych opiekunów) przed wejściem do budynku (pozostawionego przed zamkniętymi drzwiami). Odpowiedzialność ta rozpoczyna się z chwilą przekazania dziecka nauczycielowi. - Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej, aż do momentu odebrania dziecka przez rodziców (prawnych opiekunów) lub inne upoważnione osoby.
- Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice (prawni opiekunowie) może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka podpisanego przez rodziców (prawnych opiekunów). Listy osób upoważnionych do odbioru dzieci z grupy posiada nauczyciel.
- W razie wątpliwości co do osoby odbierającej dziecko nauczyciel ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców (prawnych opiekunów) i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
- Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców (prawnych opiekunów) bezpośrednio nauczycielowi w formie ustnej lub pisemnej. Osoba ta zobowiązana jest posiadać na dłoniach rękawiczki ochronne oraz indywidualną ochronę nosa i ust przed każdorazowym wejściem do budynku, a także znać zasady zachowania bezpieczeństwa podczas odbierania dziecka przedszkola.
- Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica (prawnego opiekuna) zgłoszoną telefonicznie.
- Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczyciela lub osoby pełniącej dyżur w szatni.
SPOSÓB PREZENTACJI PROCEDURY
- Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
- Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
- Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.
TRYB DOKONANIA ZMIAN W PROCEDURZE
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor przedszkola. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Zasady wchodzą w życie z dniem: 1 września 2020r.
Dyrektor Przedszkola Gminnego w Jaczowie
Agnieszka Dominiczak